Stránky jsou v přípravě pro XII. výcvikovou komunitu. 

Předpokládané zahájení plánujeme na rok 2025.

Přihlášku lze vyplnit na:

www.diakonicka-akademie.cz/dlouhodobe-kurzy/sebezkusenostni-vycvik-pca-59/

 

 

    Sebezkušenostní výcvik v přístupu zaměřeném na člověka podle Carla Rogerse je určen pro všechny zájemce z řad pracovníků „pomáhajících profesí“, kteří si chtějí osvojit nebo prohloubit dovednosti vlastní tomuto směru a pracovat na svém osobním rozvoji. Jde především o sociální pracovníky, zdravotníky, pedagogy, pastorační poradce a duchovní. Výcvik je ale zároveň určen i pro všechny ostatní, kteří mají zájem o osobní růst, zlepšování vztahů se svým okolím a o rozvoj komunikačních dovedností.

   Výcvik nekvalifikuje pro výkon samostatné psychoterapeutické praxe a tudíž je otevřen i těm, kteří nesplňují kritéria pro přijetí do psychoterapeutických výcviků.

    Absolvování takového výcviku, jako je ten náš, a osvojení si výcvikových dovedností je bezpochyby výhodou, často však i podmínkou v pomáhajících i jiných profesích, kde se pracuje a komunikuje s lidmi.

    Sebezkušenostní výcvik v přístupu zaměřeném na člověka podle Carla Rogerse je určen pro všechny zájemce z řad pracovníků „pomáhajících profesí“, kteří si chtějí osvojit nebo prohloubit dovednosti vlastní tomuto směru a pracovat na svém osobním rozvoji. Jde především o sociální pracovníky, zdravotníky, pedagogy, pastorační poradce a duchovní, výcvik je ale zároveň určen i pro všechny ostatní, kteří mají zájem o osobní růst, zlepšování vztahů se svým okolím a o rozvoj komunikačních dovedností.
 
   Výcvik nekvalifikuje pro výkon samostatné psychoterapeutické praxe a tudíž je otevřen i těm, kteří nesplňují kritéria pro přijetí do psychoterapeutických výcviků.
 
    Absolvování takového výcviku, jako je ten náš, a osvojení si výcvikových dovedností je bezpochyby výhodou, často však i podmínkou v pomáhajících i jiných profesích, kde se pracuje a komunikuje s lidmi.

ZAMĚŘENÍ

Výcvik se zaměřuje na: 

1) nácvik základních komunikačních dovedností – akceptace klienta, empatie a naslouchání, opravdovost a autentičnost facilitátora – které umožňují vznik blízkého vztahu mezi pomáhajícím a klientem a přispívají tak k nastartování úzdravných procesů u klienta

2) osobní rozvoj účastníků - v rámci výcviku účastníci zpracovávají vlastní obtížná témata, spolu s ostatními procházejí procesem hlubšího sebepoznání a učí se nedirektivní a autentické komunikaci.

CÍLE

 

  1. Teoretické seznámení se zásadami PCA přístupu
  2. Nácvik praktických dovedností pro práci v pomáhajících profesích
  3. Prostor pro vlastní osobnostní růst a sebepoznání

 

FORMY PRÁCE

Program sestává ze 8 týdenních a 10 víkendových setkání, rozloženo do období čtyř let s frekvencí dva týdny a tři víkendy ročně. Celkový rozsah výcviku je 660 hodin, což představuje:

  • 450 hodin práce v zážitkových skupinách
  • 100 hodin nácviku dovedností vedení nedirektivního rozhovoru s jednotlivci a skupinami
  • 60 hodin teoretického základu
  • 50 hodin supervize z pracovišť účastníků (sdílení, intervize, supervize z praxe)

 

Je dán časový rámec a stanoveny aktivity, kterými je třeba projít, detailní strukturu programu určuje skupina sama.

Ve výcviku jsou používány následující vzdělávací a výcvikové přístupy:

  •       přednášky a semináře
  •       individuální studium
  •       interakce v malých a velkých skupinách
  •       zážitkové skupiny
  •       empatické laboratoře
  •       rozbor audio a video nahrávek
  •       nácvik facilitování skupiny
  •       individuální konzultace

CENA

Orientační cena za rok je 25.500 Kč ročně.

 Do finanční rozvahy je třeba ještě připočítat úhradu za ubytování s plnou penzí.

POČET ÚČASTNÍKŮ

Předpokládá se vytvoření skupiny o počtu 24 až 28 účastníků, která se pro řadu činností dělí na 2 menší skupiny.

UKONČENÍ

 

Předpokladem vydání osvědčení o absolutoriu výcviku je absolvování předepsaného počtu skupinových hodin (toleruje se desetiprocentní neúčast). Kromě toho musí účastníci odevzdat písemnou práci v rozsahu cca 15 stran + 1 nahrávku rozhovoru s klientem (cca 40 minut) přepsanou do písemné podoby. Tyto písemnosti jsou podkladem k závěrečnému rozhovoru nad prací a posléze se archivují jako doklad o absolutoriu.

ČASOVÝ PLÁN VÝCVIKU XII. KOMUNITY (předběžný)

Zahajujeme intenzivním 1. týdenním setkáním, během kterého se účastníci definitivně rozhodnou, zda ve výcviku setrvají. Před zahájením se účastníci setkají s lektory na krátké informativní a schůzce k zodpovězení dotazů a nejasností. Lektoři si zároveň ponechávají právo v rozhodování o výběru uchazečů. Koncem roku 2025 proběhne též první víkendové setkání.

2025

1 týden, 1 víkend

2026

2 týdny, 3 víkendy

2027

2 týdny, 3 víkendy

2028

2 týdny, 3 víkendy

2029

2 víkendy, závěrečný týden

 

 

LEKTOŘI XII. komunity

 

Alice Chamrádová

Markéta Šerých

Markéta Rozsívalová

Jiří Černý

Tomáš Klášterecký

 ODBORNÁ GARANCE VÝCVIKU

Výcvik bude supervizně zajišťovat PCA Institut Praha, zastoupený terapeuty Vendulou Junkovou a Václavem Lepičovským. 

 

PROFILY LEKTORŮ

   

Mgr. Alice Chamrádová, Dr. (*1969 v Praze), 4 děti. Vystudovala jednooborovou psychologii FF UK, pracovala jako psycholog u dětí s mentálním a kombinovaným postižením a později v krizovém centru Diakonie ČCE. Má za sebou výcviky v PCA (přístup zaměřený na člověka), Gestalt psychoterapii, Neurolingvistickém programování a koučování. Od roku 1995 pracuje jako personalistka v komerční sféře. Kromě toho se věnuje individuálnímu koučování, práci se skupinami a lektorské činnosti, vede workshopy pro organizace a semináře zaměřené na osobní růst. 

 

Bc.Markéta Šerých (* 1966 v Praze), vdaná, 3 děti. Původně oční optička, studovala psychologii na FF UK, absolvovala sebezkušenostní výcvik v přístupu zaměřeném na člověka (PCA), výcvik  v telefonické krizové intervenci a internetovém  poradenství. Pracuje jako speciální pedagog v Dětském centru v Praze, je akreditovanou lektorkou Programu pozitivního rodičovství Triple P. Od roku 2008 pracuje pro internetovou linku důvěry.

 

Mgr. Markéta Rozsívalová (* 1978 v Praze), vdaná, 2 děti. Vystudovala VOŠ pedagogickou - Svatojánskou kolej a psychologii se speciální pedagogikou na PedF UK. Absolvovala komplexní psychoterapeutický výcvik Remedium I v dynamické skupinové psychoterapii, výcvik v Dialektické behaviorální terapii a Integrativní rodinné terapii. Pracovala jako školní psycholog na středním odborném učilišti, v terapeutické komunitě a v DBT centru Kaleidoskop, dále v sociální službě Dům Tří přání v centru pro rodiny. Od roku 2012 má soukromou psychoterapeutickou praxi, kde působí doposud. Věnuje se individuální terapii pro dospělé a mladistvé a rodinné terapii.

 

 

  

Mgr. Jiří Černý (*1958 v Brně), rozvedený, 4 děti. Maturita na Konzervatoři v Plzni a Zdravotní škole v Praze, později Teologická fakulta UK. Psychoterapeutické výcviky Jakahami Praha (90-92) a ČSAP Brno (2004 - 2010). Pracoval jako psychoterapeut v PS Praha. Nyní má soukromou psychoterapeutickou praxi.

 www.psychoterapeutjiricerny.cz       

 

 

Mgr. Tomáš Klášterecký (*1981 v Ústí nad Orlicí), ženatý, vychovává 3 děti. Vystudoval obor železniční doprava a přeprava a sociální práci na VOŠ a SOŠ Gustava Habrmana v České Třebové. Absolvoval výcvik v psychoterapii zaměřené na člověka (PCA) a řadu střednědobých a krátkodobých výcviků a kurzů. Od roku 2004 pracoval na různých pozicích v adiktologických službách (terciální prevence a ambulantní léčba závislostí). Od roku 2022 pracuje jako koordinátor rodinné politiky a sociální pracovník v Komunitním centru Židlochovice. V Židlochovicích má také soukromou poradenskou praxi. tomasklasterecky.cz/

 

 

 

 ZASLOUŽILÍ LEKTOŘI

 

 PhDr. Jindřiška Seethalerová, (*1950 v Rychnově nad Kněžnou), vdaná2 děti. Absolvovala obor sociologie a kulturní výchova. Od roku 1991 pracuje v Domově sociálních služeb Vlašská v Praze  jako vedoucí výchovy. Stála u zrodu Diakonie ČCE, pracuje jako dobrovolník v krizovém centru a od roku 1999 zde vede terapeutickou skupinu. V Diakonii se angažovala též v rámci úseku vzdělávání a díky ní tak od roku 1992 probíhají výcviky v přístupu zaměřeném na člověka (PCA) pro širokou škálu pracovníků pomáhajících profesí. Sama tímto výcvikem prošla, působila jako koterapeut a od roku 2000 vede samostatný výcvikový tým. Angažovala se také v mezinárodním hnutí Pastorační péče a poradenství.

 

Monika  Peterková  (*1958 v Chrudimi, + 17.5.2020 v Pardubicích) vdova, 4 dospělé děti, 3 vnučky. Individuální a skupinová terapeutka a supervizorka s vlastní praxí od r 1997 Absolvovala systematický výcvik v PCA a v Gestalt terapii a psychosyntéze, postgraduální výcvik v Gestalt terapii s dětmi a adolescenty. Vedla v Pardubicích Centrum Don Bosco, které je zaměřeno na podporu a doprovázení mladých lidí, kteří opouští ústavní výchovu a pěstounskou péči.

Mgr. Ruben Kužel (*1963 v Praze), ženatý, dvě dcery. Odmaturoval jako programátor, pracoval jako sanitář na chirurgii a vystudoval Evangelickou teologickou fakultu UK. V Cambridge studoval pastoraci, nemocniční kaplanství a judaismus. Absolvoval systematické výcviky v Přístupu zaměřeném na člověka,  v Pesso Boyden psychomotorické terapii, a  v Maitri dýchání. Také supervizní výcvik a řadu krátko a střednědobých kurzů. Pracoval jako farář a nemocniční duchovní. Nyní terapeut, supervizor a lektor.

 

 

 

 

Jan Mamula (*1950 v Praze), ženatý, tři děti a tři vnučky. Maturoval jako slaboproudý technik, potom studia na Evangelické teologické fakultě UK, při čekání na státní souhlas dělník a topič, od r. 1982 pak evangelický duchovní. Absolvoval systematický výcvik v Přístupu zaměřeném na člověka (2001) a další kurzy v rámci pracovního úvazku v SOS centru Diakonie ČCE v Praze (1997-2004), kde působil jako pastorační poradce. Podílel se přípravě domácích i zahraničních mezioborových konferencí, pracoval v církvi jako novinář. Nyní v předčasném důchodu, účastní se supervizního výcviku a chystá se jako dobrovolník v SOS centru.

 

Mgr. Pavel Jurníček (*1976 v Prostějově), vystudoval pastorační činnost na VOŠ teologické a psychologii se speciální pedagogikou na PedF UK v Praze. Z terapeutických výcviků absolvoval Přístup zaměřený na člověka a Gestalt terapii. Soukromou psychologickou praxi má od roku 2007 a od roku 2011 je členem Evropské asociace pro Gestalt terapii. V současnosti vede Centrum osobního rozvoje, věnuje se zejména individuální, párové a skupinové terapii. Inspiraci a odpočinek čerpá v přírodě, fotografování, běhání, v tichu a dobrém jídle:)

 

www.hodos.cz , www.psycholog-jurnicek.cz

 

 

 

"Člověk má sílu, velkou kapacitu, která se projeví, když vnímá empatii v opravdovém, akceptujícím a pečujícím vztahu."

                                                                                        C.R.Rogers

 

Zpráva pro lektory

Kontakt

Manažerka kurzu Jana Turečková jana.tureckova@diakonicka-akademie.cz